Železo a mangan ve vodě

17.09.2019

21 otázek na téma: Železo a mangan ve vodě

Máte ve vodě železo a mangan? Nejste si jistí, jak to poznat a ověřit? Co to způsobuje a jak je odstranit? Máme pro vás odpovědi na vaše otázky. Pomůžeme vám se zkvalitněním vody, aby vám znovu chutnala, voněla a byla čistá a pitná.

 

1. Jak zjistím, že je ve vodě železo a mangan?

Způsoby jsou dva:

  • Prvním způsobem je chuť a barva vody. Voda s vyšším obsahem železa je do červena a barví umyvadla, varnou konvici i prádlo. Mangan barví do šedé až černé barvy. Pokud dáte vyprat prádlo ve manganové vodě tak zešedne a s původní barvou se můžete rozloučit. Mangan v napuštěné vaně dělá na povrchu vody olejovitý vzhled. Pro potvrzení doporučujeme rozbor vody.
  • Druhým způsobem je rozbor vody, který se běžně dělá u rodinných domů se studnou. Tam je to jasné, vyjdou zvýšené hodnoty.


2.Vyskytují se železo a mangan ve vodě spolu?

Obvykle se vyskytují spolu.

U kopané studny se nejde do velké hloubky a jsou lepší, občas bývají zvýšené oba prvky, ale nebývá to až tak časté.

Vrtané studny jsou lehce problematičtější. Čím víc se jde do hloubky, tím více se vyskytuje železo a mangan.

Zároveň záleží na lokalitě a vrtu. Může se stát, že soused nebude mít problémy, ale vy ano. Ve výjimečných situacích se mohou objevit prvky samostatně.

V některý starších i bytových domech se může vyskytnout železo a olovo, ale to nesouvisí se zdrojem vody. Příčina je ve starých trubkách. Řešení je většinou jediné, a to výměna trubek.

3. Jaký je limit pro železo a mangan v pitné vodě?

Podle vyhlášky je limit pro železo 0,2 mg na litr a pro mangan je 0,05 mg na litr. Pokud není ovlivněna chuť a zápach vody, tak je limit pro železo 0,5 mg a pro mangan 0,1 mg na litr. Odborně se chuť a pach vody nazývá organoleptické vlastnosti vody.

4. Železo je zdravé, pro ho mám odstraňovat z vody?

V jídle je železo sice zdraví prospěšné, ale v železité vodě nemá správnou formu, aby ho naše tělo dokázalo zpracovat a vstřebat.

5. Ublíží železitá a manganová voda zdraví? Můžu ji pít?

Železitá voda vás bude otravovat hlavně svým zápachem a chutí. Pokud je voda s opravdu velkým výskytem železa mohou se objevit střevní potíže, jako je průjem. Manganová voda může mít vliv na onemocnění nervové soustavy. Pokud zvládnete překonat chuť a zápach, stejně vám z dlouhodobého hlediska vodu pít nedoporučujeme.

Občas se vyskytují spolu s těmito těžkými kovy také sulfidy. Ty nejsou škodlivé, ale zápach je velmi silný. Můžete ho znát pod názvem sirovodík.

6. Mohou ji kojenci a starší osoby?

Zásadní pravidlo při pití pitné vody je, že čím méně ji upravují, tím je to lepší. Pokud, ale máme ve vodě železo a mangan, tak je lepší vodu upravovat hlavně pro seniory a kojence. Bude jim i lépe chutnat. Pro kojence je vhodné vodu upravit pomocí UV záření nebo mikrofiltrace hrubých nečistot. Není vhodná úprava vody chlorem.

7. Pomáhají perlátory?

Ano, dočasně pomáhají, mohou zachytit některé částečky a pak se ucpou. Ovlivňují i barvu vody. Neodstraní ani veškeré železo a mangan, ale pouze to, které přišlo do styku s kyslíkem. Perlátory nedokáží nahradit filtr.

8. Mohu odstranit železo a mangan z vody převařením?

Pro začátek si musíme ujasnit pojem převaření. Převaření je uvést vodu do varu a udržovat ji nejméně 10-15 minut ji udržovat při 100°C. Neznamená to spustit konvici a hned ji použít. Pomáhá hlavně k odstranění bakterií. Částečně nám může pomoci i k odstranění železa, ale určitě převaření nedoporučujeme jako náhradu místo filtrů.

9. Pomáhají filtrační konvice a aktivní uhlí?

S odstraněním železa a manganu filtrační konvice nepomohou. Velmi malé množství odstraní, ale velmi vám železitou vodu nezkvalitní.

10. Jak odstranit železo a mangan z pitné vody?

Existují dva typy filtrů.

  • První je založený na oxidaci a druhý je založená na iontové výměně.

Filtry na bázi oxidace díky kyslíku se vytvoří nerozpustná sloučenina oxid železa a oxid manganu a to je už okem viditelné v podobě zákalu. Díky tomu se vysráží všechny škodliviny a ty se pak už jen odfiltrují a spláchnou se do odpadu. Je velmi závislý na pH vody. Když je nízké pH vody, tak to nemusí fungovat. Obvykle vydrží přes 10 let.

  • Druhé řešení je na bázi iontové výměny, kdy voda teče přes filtr a filtr částečky zachytí a místo něj tam dosadí sodík. Do těchto filtrů se přisypává sůl. Vydrží zhruba 7-10 let podle kvality vody.

Filtr na bázi iontové výměny

Některé filtry pomáhají i s tvrdostí vody.

11. Jak poznám jaký filtr je pro mě vhodný?

Vyhodnocení, který filtr použít doporučujeme nechat na firmu, která se zabývá úpravou vody. Faktorů je více. Pokud se chcete rozhodovat jen podle ceny a většina firem, včetně té naší, jsou vám schopni nabídnout více cenových variant. Doporučujeme výběr zkonzultovat s odborníky, může se vám stát, že zbytečně vyhodíte peníze.

12. Kam umístit filtr?

Většinou do technické místnosti. V jaké fázi se voda filtruje? Po načerpání vody ze studny do čerpadla by měla voda pokračovat do filtru zachycující těžké kovy. U čerpadla s tlakovou nádobou se filtr umísťuje za tlakovou nádobu.

13. Co je to filtr a co filtrační vložka?

Filtr na mechanické nečistoty je nádoba, do které se dává filtrační vložka.

Filtrační vložka se vkládá dovnitř a má svou životnost. Nejčastěji po 6 měsících je ucpaná a musí se vyměnit. U železa a manganu se mohou měnit častěji. Opotřebování poznáte jednoduše, protože vám neproteče voda skrz ucpaný filtr. Do některých filtrů jsou potřeba dvě.

14. Jak odstranit z bazénu a vířivky?

V bazénech se vyskytuje železitá voda často, kvůli tomu, že při napouštění voda neprochází přes filtr. Bazény doporučujeme neupravovat chlorem, ale ozonem, který pomáhá odstranit právě zmíněné prvky. Vyvíječ ozónu funguje pomocí UV lamp. Kdy UV záření rozbije molekulu kyslíku, tedy O₂ a převede ho na molekulu ozonu O₃. Vyvíječe ozonu se umísťuje za pískovou filtraci, tam se dá venturiho trubice.

15. Jaké problémy vznikají, když si filtr nepořídím?

Železo zanáší potrubí a po čase se úplně ucpe. Horší důsledky jsou ale u bojlerů a těsnění. Kohoutky unikají a podtékají záchody. V bojleru se usazuje železo na dně, kde se tvoří červené bahýnko. Zanášejí si i spirály a bojlery se musí častěji čistit. V myčce se nemusí umýt nádobí a z pračky se stane barvírna.

Zanešené potrubí

16. Jaký je postup koupi filtru?

Konzultujeme výkon čerpadla, prostorové možnosti, necháme si nafotit technickou místnost a podíváme se na zapojení trubek. Obvykle jezdíme k zákazníkovi a vše zkonzultujeme. Snažíme se každému zákazníkovi nabídnout více cenových verzí.

17. Když vás dnes oslovím, za jak dlouho budu pít doba vodu bez železa?

Pokud nám pošlete rozbor, tak do 5 pracovních dnů máte nabídku. Většina věcí je skladem a celý proces od oslovení až po montáž maximálně dva týdny. Pokud se musí něco objednat ze zahraničí, tak se doba prodlužuje zhruba o dva týdny.

18. Jak probíhá montáž?

Montáž trvá 1 pracovní den. Je potřeba počítat, že voda bude vypnutá na skoro celý den. Ve výjimečných situacích ji stačí vypnout na půl hodiny. Standardně na místo posíláme naše techniky, ale můžete si zakoupit filtr i bez montáže. V tomto případě jsme schopni zdarma proškolit instalatéra.

19. Kolik stojí filtr na odstranění železa a manganu a jeho montáž?

Dodávka kompletní úpravny vody se pohybuje od 20 000 Kč. Filtry mají vyšší cenu, ale spotřeba energie je velmi nízká. Celková montáž bez dalších skrytých poplatků obvykle stojí okolo 7 000 Kč bez DPH.

20. Kolik stojí údržba ročně?

Obvykle je to v řádech 100 Kč za rok. Průměrně se vymění obě filtrační vložky jednou za půl roku. Jedna stojí okolo 70 Kč a 50 Kč. Do některých filtrů se dosypává sůl. Spotřeba je průměrně pytel měsíčně, což vyjde na 200 Kč.

21. Jaký je proces úpravy železité vody u firem?

Velmi podobně jako u domů se studnou. Jsme schopni zajistit stejně kvalitní filtraci vody i ve větší míře. Hlavní rozdíl je, že filtr je větší. Rádi nabídneme firmám řešení na míru.

Autor: Ing. Vladimír Vávra

Editor: Bc. Eliška Drkalová

Přehled všech aktualit

Aktuality

Provoz o vánocích 2022

Provoz o vánocích 2022 - Provoz o vánocích 2022

Více informací

Úprava bazénové vody ozónem

Chlorace bazénové vody je dosud nejrozšířenějším způsobem její dezinfekce, protože se jedná o způsob s dlouholetou tradicí. Snadno aplikovatelný, relativně účinný a v důsledku svého rozšíření také poměrně levný.
Více informací

TIP: Jste odkázáni na studnu?

Pryč je doba, kdy se nám problémy s extrémními suchy zdály bezpečně vzdálené a mohli jsme se těšit na zelené jaro, mlhavý podzim a Ladovskou zimu. Co znamená změna klimatu a s tím spojený úbytek pitné vody pro majitele rodinných domů, odkázaných na vodu ze studní? Přemýšlíte, jak se na suché roky připravit a jak si zajistit stabilní dodávku vody ze studny do vašeho domova? Čtěte dál.
Více informací

Jak vybrat čerpadlo do vrtané či kopané studny?

Jedním z nejdůležitějších zdrojů, které bereme z přírody, je voda. Kvalitní voda je cenná hlavně u rodinných domů, a proto se do ní vyplatí investovat. Studny nám zajistí kvalitní vodu po celý rok. Prvotní náklady jsou vyšší, ale investice do studny se vám za pár let vrátí. Jaký je rozdíl mezi kopanou a vrtanou studnou? Jaké čerpadlo zvolit? Jak se o něj starat, aby vydrželo co nejdéle funkční?
Více informací
© 2012 - 2024 Stillea Europe, s. r. o.